Bošnjaci u Australiju počinju pristizati nakon 1945. godine, ali masovniji dolasci vezani su za period početka agresije na Bosnu i Hercegovinu. Upravo o organiziranosti Bošnjaka u Južnoj Australiji, te načinu na koji provode ramazanske dane za intelektualno.com govori imam Rijad ef. Jazvinom iz Bošnjačkog mesdžida Adelaide.
Na početku razgovora zamolio bih Vas da nam kažete nešto više o aktivnostima i historijatu Vašeg džemata?
Jazvin: Godine 2003. formirano je Udruženje Bošnjaka Južne Australije – Bošnjački mesdžid Adelaide, koje je i registrovano kao nezavisna društvena neprofitabilna organizacija, sa ciljem društvenog okupljanja, predstavljanja i promocije vjerskog, kulturnog i historijskog nasljeđa Bošnjaka u Južnoj Australiji. Od samog osnivanja Udruženja Bošnjaka Južne Australije-Bošnjački Mesdžid Adelaide i njegove registracije kao samostalne i neovisne organizacije, svih ovih godina, svaki džematski odbor je uz svesrdnu pomoć džematlija nastojao održavati i organizovati sve potrebne vjerske aktivnosti, ali i što bolje urediti i unaprijediti zajedničke prostorije mesdžida, bosanske sobe, kuhinje, abdesthane i ostalih pratećih prostorija, što je rezultiralo današnjim izgledom i funkcijom. Džemat Adelaide je imao povremeno imeme, koji su u džematu bili za vrijeme Ramazana. Imami koji su duže vremena službovali u džematu Adelaide su hafiz Ensar ef. Ćutahija, Izudin ef. Mezit i Ismet ef. Purdić. Bez obzira na ovakve okolnosti redovno je obavljana džuma namaz, a tokom mjeseca Ramazana obavljan je teravih namaz, organizovani zajednički iftari, te redovno klanjani i obilježavani bajrami. U skladu sa mogućnostima prikladno su obilježavane mubarek noći i drugi značajni datumi islamskog kalendara, a na prigodan način su obilježavane i godišnjice genocida u Srebrenici. Trenutno džemat Adelaide ima 180 porodica članova džemata, koji bezrezervno podržavaju i grade svoj džemat. U sklopu džemata djeuluje škola bosanskog jezika koja se vodi kao etnička škola u Vladi Južne Australije, a pri kojoj djeluje i mektebska nastava našega džemata.Trenutno naš mekteb broji šezdeset polaznika. Također, pri džematu djeluje i omladinski hor Halka, koji ukrašava sve vjerske aktivnosti u našem džematu. Pri džematu je također i Mreža mladih Adelaide, koja promoviše naše vjerske, kulturne i tradicionalne vrijednosti.
Na koji način održavate povezanost sa svojom domovinom?
Jazvin: Naša veza, kao džemata sa našom domovinom je prvenstveno preko naše Islamske zajednice Bošnjaka u Australiji i našeg muftije Jasmin ef. Bekrića. Naš džemat je aktivan učesnik svih humanitarnih aktivnosti koje se sprovode, a od koristi su našoj domovini: kao što su bile aktivnosti i humanitarni rad, sakupljanje financijskih sredstava za poplavama zahvaćena područja Bosne i Hercegovine, do pomaganja pojedinaca, organizacija. Svakako, naši dobri bošnjaci često posjećuju našu domovinu, bez obzira što je Australija veoma daleko, ali ljubav prema domovini iz srca dobrih Bošnjaka se nemože izbiti.
Koje su to aktivnosti u toku mjeseca ramazana koje ste do sada prakticirali unutar Vašeg džemata?
Jazvin: Do ove godine, ramazanski sadržaj je bio itetako bogatiji. Pored dnevnih namaza, imali smo zajedničke iftare u našoj džamiji, zatim zajedničku mukabelu, teravih-namaz. Imali smo posjete sejjar-i-vaiza iz Bosne i Hercegovine, što je bilo svakako osvježenje za naše džematlije. Za polaznike mekteba i djecu u džematu štampali smo papir sa 30 bijelih zvijezdica, a oni su za svaki put kada bi došli u džemat dobili jednu zlatnu zvijezdicu koju su lijepili na taj papir, na kraju su dobivali nagrade. Imali smo ramazanski kviz znanja za naše mlade. Organizovali smo obilježavanje mubarek noćiju: Lejletu-l-Bedra i Lejletu-l-Kadra. Organizovani su i omladinski iftari preko Mreže Mladih Adelaide, kao i druženja sa našim musafirima. Sve u svemu, trudili smo se da maksimalno iskoristimo vrijeme Ramazana zajedno.
Kakvo je trenutno stanje u zemlji u kojoj trenutno boravite?
Jazvin: Trenutno, u Australiji imamo 6.667 osoba koje su zaražene korona virusom. Hvala Allahu, iz dana u dan taj broj stagnira, i širenje korona virusa je spriječeno. Prvo zahvaljući mjerama koje je preduzela država Australija, ali i zahvaljujući građanima koji se drže uputa nadležnih organa. Nažalost. Ove godine naši džemati su zatvoreni za sve aktivnosti. Tako nismo u mogućnosti klanjati niti džumu-namaz. Svakako, dužni smo poštovati i respektovati preporuke i naredbe stručnih službi, radi zdravlja i sigurnosti svakog pojednica.
Činjenica je da uslijed širenja virusa korona ramazanske aktivnosti neće biti iste kao prethodnih godina. Kako Vaš džemat planira provesti predstojeće mubarek dane?
Jazvin: Hvala Allahu. Mi smo na vrijeme razmatrali sve mogućnosti naše komunikacije sa našim članovima, ali i mogućnosti našeg kontakta i održavanja nekih ramazanskih aktivnosti koje će moći da prate. Tako smo prije Ramazana, preko našeg muftijstva organizovali predavanj naših imama preko facebook stranica naših džemata. Našim džematlijama smo poslali poštom Ramazanske vaktije i ramazanske čestitke. Putem poruka obavještavamo džemat o stanju i situaciji. Sada, u toku Ramazana, imamo zajedničku mukabelu četvorice imama, koja se svaki dan objavljuje na facebook stranicama naših zajednica. Također, svaku večer imam predavanje za naše džematlije, trenutno govorimo o SIRI- životopisu Božijeg Poslanika a.s., slične aktivnosti imaju i drugi imami. Organizovali smo prikupljanje zekata i sadekatu-l-fitra za naše džematlije. U toku Ramazana imat ću priliku da svakog četvrtka uređujem i vodim emisiju na radiu, 5 EBI 103.1. FM, na bosanskom jeziku. Tako, hvala Allahu, pokušavamo, kao džematski Odbor što je više moguće odrađivati aktivnosti koje možemo odrađivati, i što je moguće više biti dostupan našim džematlijama.
Vaša poruka našim čitaocima u domovini, domovinskim zemljama i dijaspori?
Jazvin: Provedimo mubarek dane mjeseca Ramazana u pokornosti Bogu Uzvišenome. Učimo Kur’an, čitajmo prevod, tražimo sebe u značenju, popravljajmo sebe. Izađimo iz Ramazana bolji nego što smo ušli u njega. Ove godine imamo više vremena da se posvetimo svojoj porodici, posvetimo se djeci, sehurimo zajedno, iftarimo zajedno, učimo Kur’an zajedno slušajmo predavanja, očistimo naše imetke zekatom, a naš post sadekatu-l-fitrom. I na kraju, volimo i poštujmo našu domovinu, naš toprak. U svrhu toga, želim poručiti jednu izreku jednog mostarskog velikana, kojem je ponuđeno da ostane na Porti, nakon što se pokazao kao izuzetan alim. Njegov odgovor, Bošnjaka, Mostarca, koji je došao u Istanbul da studira bio je: « Da nije ljubavi prema domovini- izumrli bi mali narodi.
Intelektualno.com