Širom naše dijaspore postoje pojedinci koji svojim ličnim doprinosom nastoje jačati svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu. Jedan od njih je i Sarajlija Reuf Bajrović, kopredsjedavajući US–EU Alijanse i politički analitičar. Sa Bajrovićem smo razgovarali o položaju naše dijaspore u Sjedinjenim Američkim Državama, važnosti lobiranja, utjecaju izbora Joa Bideana na situaciju u našoj zemlji i šire.
Razgovarao: Faris Marukić
Kolika je važnost lobiranja za jačanje međunarodne pozicije Bosne i Hercegovine?
Bajrović: BiH nema ozbiljne lobiste od sredine devedestih. Tada su ozbiljne firme u Vašingtonu radile za interese BiH jer su ih plaćale prijateljske zemlje u naše ime. I zemlje sa izuzetno jakim diplomatskim mrežama plaćaju lobiranje, kao npr. Njemačka koja troši milione u Vašingtonu. Bilo je pokušaja prije desetak godina da se plaća zagovaranje za BiH preko privatnih firmi čiji su vlasnici bili svjesni potrebe da se to radi. Od 2009. do danas nema sličnih pokušaja. Dodik je popunio taj vakum trošeći desetine miliona na lobističke aktivnosti i vrhunske pravne savjete. Efekat tih aktivnosti je izuzetno vidljiv u Briselu gdje RS ima potpunu dominaciju u institucijama EU.
Koliko je značajan politički angažman naše dijaspore? Kakva su iskustva iz Sjedinjenih Američkih Država?
Bajrović: Dijaspora je napravila odličan posao u odsustvu inicijative iz Sarajeva. Danas su organizacije kao što je Advisory Council for BiH u Vašingtonu od ključne važnosti. Interese BiH brane desetine angažovanih državljana Amerike koji su našeg porijekla. Izbori 2020. su protekli u znaku historijske izlaznosti birača iz BiH u državama kao što je Džordžija i opšte mobilizacije za Džoa Bajdena u Ajovi tokom predizbora unutar Demokratske stranke. Niz aktivističkih inicijativa je urodio plodom. Jedna od najvažnijih je svakako mobilizacija povodom sramno revizionističke knjige Džesike Stern o Radovanu Karadžiću. Promocije knjige u Bostonu i Vašingtonu su otkazane, a autorica je diskreditovana u potpunosti. Često se zaboravlja uloga Islamske zajednice u organizovanju dijaspore u Americi. Slobodno mogu reći da bez IZ ne bi bilo organizovane zajednice iz niza razloga. Infrastruktura IZ je najčešće kičma svih aktivnosti i to treba priznati. Vjerska uvjerenja šarenolike BiH zajednice su manje bitna jer ima raznih stavova-od vjernika do agnostika-ali se nakon skoro trideset godina može zaključiti da je izuzetno važna koordinacija koju IZ po svojoj prirodi omogućuje. Organizacija dijaspore je po prirodi našeg društva multietnička. Većina organizacija djeluje u duhu tolerancije i privrženosti državnosti BiH. Veliki broj eminentnih osoba su Srbi i Hrvati iz BiH koji rade za promociju naše kulture i interese države. Ako odete u St Louis ili Des Moines vidjećete da postoje dijelovi u kojima ima Bosne koliko i u Vlasenici ili Kozluku.
Kakve promjene donosi izbor Joa Bidena na mjesto predsjednika Sjedinjenih Američkih Država u kontekstu Bosne i Hercegovine Balkana, ali i šire?
Bajrović: Donosi nadu da će političko Sarajevo dobiti šansu da utvrdi državnost BiH. Bajden će sigurno pomoći ako dođe do koncenzusa unutar probosanskog političkog spektra. Juče se u Mostaru desillo mini čudo u tom smislu. Ako se mostarski dogovor prenese na ostala pitanja onda, uz Bajdena, postoji istorijska šansa za iskorak. ČIni se da će najveći gubitnici Bajdenove pobjede biti Dodik i Čović u BiH, nova vlast u Crnoj Gori i desnica u Srbiji.
Kako se bošnjačka dijaspora organizovala i kolika je zaista podrška naše dijaspore za novoizabranog predsjednika?
Bajrović: Podrška je bila ogromna. To se najbolje vidjelo po velikoj izlaznosti dijelovima Atlante u kojima žive naši ljudi. Bajdenova kampanja je uradila dosta toga da se angažuje u BiH zajednici i može se slobodno reći da je to urodilo plodom.
Udruženje za razvoj saradnje domovine i dijaspore putem svoje platforme Intelektualno.com u narednom periodu će javnosti prezentirati mnogobrojne pozitivne priče iz dijaspore, a u sklopu projekta “Uspješne Sarajlije u dijaspori”. Projekat je podržan od strane Grada Sarajeva.
Intelektualno.com