Razgovarao: Amir Nesimović
Arben Jakupi rođen je 1986. godine, diplomirao je ekonomiju na Fakultetu za menadžment i poslovnu ekonomiju na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru. Bio je generalni menadžer “Jela komerc” d.o.o. Rožaje, predsjednik izvršnog odbora Sandžačke biznis asocijacije, a danas je izvršni direktor “Woodmania” d.o.o. . Također, od strane vlade Crne Gore imenovan je na dužnost rukovodioca sektora za elektronske evidencije, informisanje i istraživanje stanja dijaspore. Obzirom da je gospodin Jakupi i v.d. pomoćnika predsjednika ureda za saradnju sa dijasporom – isljenicima Crne Gore, iskoristili smo priliku da saznamo nešto više o stanju Crnogorske dijaspore, saradnji sa maticom i njegovanju identiteta, kulture i tradicije.
Intelektualno: Crna Gora ima Upravu za saradnju sa dijasporom i iseljenicima. Kakav značaj ima postojanje jednog ovakvog ureda pri Vladi u smislu lakše i kvalitetnije komunikacije sa dijasporom?
Jakupi: Crna Gora kao država ima vrlo brojnu dijasporu , a procjene su da jedna čitava Crna Gora živi van njenih granica. Sam taj podatak govori o tome da je bilo od velikog značaja formirati državni organ koji bi bio spona između države Crne Gore i njenih građana diljem svijeta. Crna Gora je zakonski uredila odnose sa dijasporom i jedna je od rijetkih država Zapadnog Balkana koja ima zakonske regulative koji uređuju oblast saradnje države sa njenim iseljenicima. Uprava se bavi očuvanjem državnog i kulturnog identiteta, jačanjem obrazovne, kulturne i sportske saradnje, informisanjem i povezivanjem, zaštitom prava i položaja dijaspore-iseljenika kao i unapređivanjem privrednog partnerstva. Kada sve ovo uzmemo u obzir značaj ove Uprave je nemjerljiv!
Intelektualno: U julu se obilježavaju “Dani dijaspore u Crnoj Gori”. Na koji način su ranije organizirani ovi dani? Kakvi su rezultati ovakvog vida obilježavanja?
Jakupi: Duži niz godina organizuju se Dani dijaspore koji su također jedna od zakonskih obaveza Uprave za saradnju sa dijasporom-iseljenicima. Organizacija traje dva dana i ona predviđa veći niz različitih događaja. Posebno bih izdvojio Biznis forum koji se organizuje u sklopu ovog događaja, a koji okuplja veliki broj uglednih biznismena kako iz zemlje tako i iz dijaspore. Prošle godine učešće na Danima dijaspore , pored predsjednika i potpredsjednika Vlade Crne Gore, ministara kapitalnih investicija i ekonomskog razvoja, direktorice Investiciono razvojnog fonda i predsjednika brojnih opština u Crnoj Gori, uzelo je preko 150 privrednika. Mnoge ideje i projekti sa tog biznis foruma već su realizovani te značaj organizacije Dana Dijaspore zbog svega toga dobija na dodatnoj težini.
Intelektualno: U čemu se danas ogleda saradnja Crne Gore sa dijasporom, da li država u iseljenicima ima partnera u ekonomskom i privrednom smislu?
Jakupi: Saradnja Crne Gore sa dijasporom kao što sam naveo u prethodnom pitanju je vrlo slojevita. Posebnu pažnju posvećujemo jačanju saradnje sa dijsporom u oblastima ekonomije i privrede. Uprava se trudi da svakom potencijalnom investitoru otkloni biznis barijere i pomogne u onim oblastima za koje realno Uprava može dati doprinos. Uprava trenutno radi na realizaciji dva veoma važna projekta, a to su Biznis i Naučni klub te će ti projekti u okviru Uprave, saradnju sa dijasporom podići na još viši nivo.
Intelektualno: Na koji način se u dijaspornim zajednicama njeguje i čuva crnogorska kultura, historija i jezik? Koliko je očuvanje navedenih vrijednosti bitno kao spona između dijaspore i matice?
Jakupi: Crna Gora sa ponosom uvijek ističe da je ona multietnička država što je definisano i Ustavom Crne Gore. Kao takva, sa posebnom senzibilitetom prilazi svim etničkim grupacijama koje svoje porijeklo vezuju za Crnu Goru i među njima ne pravi razlike već ih doživljava kao jedinstvenu dijasporu, bez obzira na različitosti po pitanju kulture, vjere, tradicije i jezika. Bez obzira na kulturološke, vjerske i druge specifičnosti i razlike naše dijaspore, ono što je jedinstveno u našem djelovanju prema dijaspori je jačanje državnog identiteta i veze sa matičnom državom. Također, svake godine, osim pandemijske godine, Uprava organizuje projekat “Crna Gora moja postojbina” koja predstavlja desetodnevnu ljetnju školu na Ivanovim koritima gdje učešće u ovom kulturnom projektu uzimaju djeca iseljenika.
Intelektualno: Da li postoji saradnja Uprave za saradnju sa dijasporom i iseljenicima sa sličnim udruženima i organizacijama u regionu? Ima li interesa za takav vid odnosa?
Jakupi: Uprava za saradnju sa dijasporom-iseljenicima Crne Gore je svakako spremna da sarađuje sa institucijama sličnog opisa djelovanja i da razmijeni iskustva u cilju razmjene pozitivnih iskustava i praksi koje imaju Uprave u regionu.