U februaru 2017. godine, kao osoba sa višegodišnjim iskustvom u menadžmentu, na čelo Gradske uprave došao je gospodin Abdulah Skaka. Kao najmlađi izabrani gradonačelnik glavnog grada Bosne i Hercegovine, gospodin Skaka je unio mnogo energije i “svježe krvi” u rad Gradske uprave. U razgovoru za edukativni portal Intelektualno.com gradonačelnik Skaka govori o projektima vezanim za naš glavni grad, turističkoj sezoni, potencijalima Sarajeva i sličnim temama.
Za Intelektualno.com razgovarao: Alen Borić
Intelektualno: Prema statističkim podacima, ove godine je mjesec august posjetio čak 91.081 turist. Koliko ste Vi zadovoljni proteklom turističkom sezonom? Može li naredna sezona biti još bolja za glavni grad Bosne i Hercegovine? Da li možda postoje planovi ponude, uz pomoć kojih bi Sarajevo u zimskom periodu bilo jednako posjećeno kao i u ljetnom?
Skaka:Dostupni statistički podaci pokazuju da je u prvom dijelu godine registrirano više od 13 posto turista u odnosu na isto razdoblje prošle godine, ali smatram da možemo učiniti mnogo više. Turizam je važan segment globalne ekonomije i naš grad i naša država mogu naći svoje mjesto u tom dinamičnom i profitabilnom svjetskom tržištu. Živimo u tržišnoj ekonomiji tako da rezultati zavise od privatne inicijative, interesa vlasnika kapitala, ali i podrške države. Grad je u protekle tri godine učinio mnogo kako bi se Sarajevo promovisalo kao centar regije. Organizovali smo i podržali brojne događaje, manifestacije i koncerte kako bi napravili atraktivnu turističku ponudu, skrenuli pažnju na naš grad i privuklu turiste. Sada kada imamo turiste moramo raditi na povećanju kvaliteta svih usluga, stvaranju bogatije i raznovrsnije ponude, dužem boravku turista u našem gradu što bi pomoglo iskorištavanju potencijala svih fizičkih i pravnih lica koja pružaju određene usluge u turizmu.
Intelektualno: Koliko ste zadovoljni urađenim za vrijeme Vašeg mandata na poziciji gradonačelnika Sarajeva? Koje su, po Vama, najznačajnije promjene koje su se desile u gradu? Koje projekte možemo očekivati do kraja mandata?
Skaka: U protekle tri godine koliko sam na čelu gradske administracije započeti su mnogi projekti, realizovane brojne aktivnosti. Kada bih izdvojio jednu stvar koja je najznačajnija i koja je obilježila moj dosadašnji mandat, rekao bih da smo uspjeli vratiti važnost funkciji gradonačelnika Grada Sarajeva. Uloga gradonačelnika Sarajeva nije više samo simbolična. Otvorili smo se prema našim građanima, javnosti i medijima. Sarađujemo sa domaćim i stranim nevladinim organizacijama, ambasadama i međunarodnim organizacijama i institucijama u BiH. Komuniciramo sa brojnim gradovima i općinama iz cijele BiH, glavnim gradovima država šire regije i mnogim gradovima u svijetu. Radom, energijom i pristupom smo uspjeli promijeniti percepciju građana prema Sarajevu kao gravnom gradu Bosne i Hercegovine, gradonačelniku i gradskoj upravi. Postali smo prepoznatljivi, lider pozitivnih procesa, generator progresivnih ideja i primamljiv partner svima koji žele nešto da rade, pokrenu i promijene.
Intelektualno: U februaru ove godine održan je EYOF, koji je možda i najznačajiniji sportski događaj u Bosni i Hercegovini nakon Olimpijskih igara. S druge strane grad Sarajevo je pokrenuo projekat obnove Olimpijskog muzeja. Kako ste vi vidjeli ove aktivnosti i šta nam one mogu donijeti na dugoročnom planu?
Skaka: EYOF je jedna zaista posebna i emotivna priča za sve nas koji smo radili na tom projektu. EYOF je objedinio državu, zbližio ljude, aktivirao mlade i stvorio nemjerljivu količinu pozitivne energije, emocija i kreativnosti koju mogu stvoriti samo mladi ljudi. Mi smo tokom Olimpijade 1984. godine bili centar svijeta, ali ne zbog kamera koje su bile u Sarajevu, već zbog naše svijesti da smo u toku sa civilizacijskim dostignućima i trendovima u svim oblastima, od sporta, medija, kulture, poslovanja, transporta, itd. EYOF nam je dao nadu i pokazao da ponovo imamo mladu generaciju naših sugrađana koja je u toku sa svjetskim trendovima, ravnopravno i rame uz rame sa svojim vršnjacima iz Evrope. Moramo kao društvo učiniti više da toj generaciji osiguramo bolje uslove za razvoj, život i boravak u ovoj zemlji, isto kao što moramo da u Olimpijskom i drugim muzejima sačuvamo uspomene na našu dugu, bogatu i slavnu prošlost.
Intelektualno: Gdje je, po Vama, najveći potencijal Sarajeva?
Skaka: To je naš identitet. Susret kultura. Džamije, crkve i sinagoge su dio identiteta glavnog grada Bosne i Hercegovine. To je ono što Sarajevo čini jedinstvenim. On je istovremeno evropski, orjentalan, muslimanski, kršćanski, jevrejski, multikulturni, kosmopolitski grad u koji su svi dobrodošli. Sarajevo je glavni i najveći grad Bosne i Hercegovine, metropola, urbani, kulturni, ekonomski, turistički, sportski, naučni i prometni centar. U svakoj od navedenih oblasti postoji veliki potencijal. Danas imamo brojne izazove u skoro svakoj od ovih oblasti, ali ako se malo bolje organizujemo, odgovorne poslove povjerimo pravim osobama, malo bolje i racionalnije upravljamo finansijskim, ljudskim i drugim kapacitetima, onda bi za kratko vrijeme svjedočili značajnom napretku i Sarajeva.
Intelektualno: Šta Vi nama građanima savjetujete da uradimo kako bismo doprinijeli boljem i ugodnijem životu u Sarajevu?
Skaka: Pokušajmo biti bolji, nastojmo činiti dobro i napredovati. Tragajmo za progresivnim i pozitivnim idejama. Neki će tražiti pozitivne ideje u našoj tradiciji i pričama naših nana i baka, a neki u modernim i savremenim idejama i konceptima. Neki će tražiti u vjerskim knjigama, a neki u savremenim ideologijama. Nije važno šta koga inspiriše dok god to rezultira dobrim djelima, pozitivnom akcijom, progresom i napretkom. Ako bi svaki pojedinac učinio danas malo više nego jučer, a manje nego sutra, ovaj grad i ova država bi bili prelijepo mjesto za ugodan život. Također, imajmo u vidu naše mlade i našu djecu, stvorimo im bolje uslove za odrastanje i obrazovanje, radimo danas za njihovu budućnost. Što se tiče vlasti, vrata administracije Grada Sarajeva su otvorena svim stanovnicima i gostima i daćemo podršku inicijativama i pozitivnim procesima koji bi poboljšali život građana Sarajeva.
Intelektualno.com