Prvi Svjetski dan sigurnosti hrane, koji je Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila u decembru 2018., obilježava se 7. juna. Svjetska zdravstvena organizacija, u saradnji s Organizacijom Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO), sa zadovoljstvom olakšava napore država članica u proslavi Svjetskog dana sigurnosti hrane.
Pristup dovoljnim količinama sigurne i hranjive hrane ključan je za održavanje života i promicanje zdravlja. Bolesti koje se prenose hranom ometaju socioekonomski razvoj naprezanjem sistema zdravstvene pomoći i narušavanjem nacionalne privrede, turizma i trgovine. S procijenjenih 600 miliona slučajeva bolesti koje se prenose hranom godišnje – gotovo 1 od 10 ljudi u svijetu se razboli nakon konzumiranja kontaminirane hrane – sigurnost hrane je sve veća prijet-nja ljudskom zdravlju. Djeca mlađa od 5 godina nose sa sobom oko 40% oboljenja prouzročenih hranom s 125 000 smrtnih slučajeva svake godine.
Sigurnost hrane ključna je za postizanje nekoliko ciljeva održivog razvoja UN-a i zajednička je odgovornost vlada, proizvođača i potrošača. Svako ima svoju ulogu od farme do stola kako bi osigurao da je hrana koju konzumiramo sigurna i da neće uzrokovati štetu našem zdravlju. Kroz Svjetski dan sigurnosti hrane, WHO nastoji uložiti napore kako bi se sigurnost hrane uključila u javnu agendu i globalno smanjila teret bolesti koje se prenose hranom.
Intelektualno.com